Mekan

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü, İstanbul

İstanbul Teknik Üniversitesi, çağdaş gelişmelere paralel olarak, yeniden yapılanma ve fiziksel altyapısı ile birlikte araştırma ve eğitim donanımlarını hızla yenileme çalışmalarının yanı sıra, üniversite bünyesinde önemli kongre, konferans, seminer organizasyonlarına, çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere bir kültür merkezi binası olarak Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ni inşa etmiştir.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi Maslak’ta İTÜ’ Ayazağa Kampüs’ünde yer almaktadır. Üniversitenin temsili ve röper nitelikli binalarından birisi olarak tasarlanan İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi, konum olarak Büyükdere Caddesi ve İstinye Yolu’na yakınlığı ile kent içinde ulaşımı oldukça kolay bir noktadır.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi, kolay okunabilir ve kavranabilir mekansal bir kurgu ile tasarlanmış, insanları yönlendiren kentsel dış mekanların Kültür Merkezi binası içinde sürekli kılınması amacıyla, “iç sokak-meydan” mekanına sahip olması prensibi ile oluşturulmuş bir yapıdır. Kapalı mekanlar üç kat yüksekliğinde sokak-meydan nitelikli bir ortak mekana bağlanmıştır. Merkezin biçimlendirilmesinde “prestij ve röper bina” olmanın gerektiği değerler vurgulanmıştır.

Harita